Lodziarnia i dystrybutor lodów – pomysł na biznes

Szukasz pomysłu na biznes? Jedną z godnych rozważenia koncepcji jest prowadzenie własnej lodziarni. Okazuje się, że handel chłodną przekąską nie tylko nie wymaga kolosalnych inwestycji, ale również pozwala osiągnąć stosunkowo wysoki zysk – i to nie tylko w szczycie sezonu wakacyjnego. O czym jednak trzeba pamiętać, planując taką właśnie inwestycję? W jaki sprzęt się zaopatrzyć? Jaki dystrybutor lodów będzie dobrym pomysłem? Podpowiadamy, jak zacząć.

1. Własna lodziarnia – koszty na start

2. Dystrybutor lodów i nie tylko – wyposażenie

3. Kilka słów o sezonowości

Możesz zdecydować się na typową lodziarnię, stawiając przede wszystkim na odpowiedni dystrybutor lodów, bądź rozszerzyć ofertę o kawę czy słodkości.

Własna lodziarnia – koszty na start

Każda działalność rozpoczyna się od stworzenia biznesplanu i opracowania kosztorysu. Nie inaczej jest w przypadku lodziarni. Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?

Zanim zaczniesz planować wyposażenie gastronomii, ustal, jaki rodzaj biznesu interesuje cię najbardziej. Duża lodziarnia całoroczna z cukiernią? Mały punkt? Ta decyzja w istotny sposób wpłynie na koszty. Z reguły na start trzeba przygotować kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tej kwocie mieszczą się:

  • środki przeznaczone na dopełnienie wszelkich formalności,
  • wynajem lub kupno lokalu,
  • koszty zatrudnienia i opłacenia personelu,
  • opłacenie działań marketingowych,
  • zakup wyposażenia lokalu – mogą to być urządzenia do produkcji lodów, dystrybutory, automaty, ale także meble czy sprzęt do przechowywania lodów gotowych,
  • zakup akcesoriów do serwowania,
  • zakup półproduktów.

Jak widać, lista jest dość spora. Jeśli oszacujesz poszczególne punkty, zyskasz rozeznanie, na ile możesz sobie pozwolić.

Dystrybutor lodów i nie tylko – wyposażenie

Aby produkty cieszyły się uznaniem klientów, kilka inwestycji okaże się niezbędnych. W pierwszej kolejności musisz opracować formuły lub znaleźć dostawcę lodów, które przyciągną klientów – nie tylko w upalne dni. Możliwości jest kilka: od samodzielnego działania, przez franczyzę aż po porozumienie ze sprawdzonym producentem. Warto śledzić także trendy: w jednym sezonie na czasie jest szereg lodów gałkowych o nietypowych smakach, w innym – klasyka. Niezmiennie trwa popularność lodów wegańskich.

Potrzebujesz także sprzętu do produkcji i do przechowywania lodów w odpowiednich warunkach – sama zamrażarka z witryną nie wystarczy. Profesjonalne dystrybutory są dość drogie – ich ceny to kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaś górna granica jest naprawdę daleko przesunięta. W kontekście zakupu urządzeń do lodziarni rozważ przede wszystkim:

  • automat do produkcji lodów, gdy zamierzasz specjalizować się w produkcji lodów gałkowych,
  • dystrybutory do lodów włoskich,
  • frezer – przydatny przy produkcji lodów z mieszanki,
  • blender – pomocny przy rozdrabnianiu owoców i produkcji sosów lub polew,
  • pasteryzator – niezbędny przy produkcji lodów ze śmietanki i mleka,
  • hartownik – odmrażający lody z frezera,
  • zamrażarka,
  • witryna.

Oczywiście, nie możesz także zapomnieć o szeregu drobnych akcesoriów: sprzęcie do nakładania deseru, odzieży dla personelu, krzesełkach czy leżakach, pucharkach… Asortyment jest dość szeroki, dlatego warto już na początku dokładnie opracować listę zakupów w kontekście specyfiki biznesu.

Kilka słów o sezonowości

Rzeczywiście, lodziarnia niejako z definicji wydaje się biznesem czysto sezonowym. Lody najlepiej sprzedają się latem. Jeśli więc zamierzasz działać na szerszą skalę, pomyśl o rozszerzeniu oferty, na przykład o ciastka i kawę.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix