Bezpieczne i zdrowe zakupy w internecie – jak to działa?

Codziennie ludzie na całym świecie dokonują tysięcy transakcji online. Większość z nich przechodzi poprawnie i bez problemu, jednak czasem zdarza się, że zostajemy oszukani. Jeżeli chcemy tego uniknąć, powinniśmy zastosować kilka prostych zasad, które pomogą nam uniknąć wpadki, a jednocześnie cieszyć się zdrową, ekologiczną żywnością dostarczoną wprost pod nasze drzwi. Jak to zrobić? Na co musimy zwrócić uwagę, by zweryfikować, czy sprzedawca jest uczciwy?

Dane kontaktowe muszą być widoczne

To pierwsza i najważniejsza sprawa, jaką musimy sprawdzić przy okazji weryfikacji sprzedawcy czy sklepu. Jeżeli na stronie nie ma wyraźnie podanej informacji o firmie, którą da się sprawdzić w krajowym rejestrze, lepiej odpuśćmy zakupy. Zwykle takie informacje podane są w stopce strony lub, jak np. w przypadku sklepu https://swojskapiwniczka.pl/, w zakładce kontakt. Drugim cennym źródłem informacji o sprzedawcy są także opinie w internecie – te w Google, mediach społecznościowych lub różnych portalach zajmujących się zbieraniem i publikacją opinii. Także takie z pozoru drobnostki, jak ilość rodzajów płatności mogą mieć znaczenie: jeżeli nie mamy możliwości opłacić zamówienia za pobraniem, powinniśmy zachować czujność.

Jeżeli nie wiesz – pytaj

Choć oczywiście zakupy online robimy bez wychodzenia z domu, nie oznacza to że nie mamy kontaktu ze sprzedawcą. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze warto zapytać obsługę sklepu internetowego i poprosić o poradę. Dotyczy to szczególnie produktów, które trudno jest zwrócić, jak na przykład żywność czy inne rzeczy, które muszą być przewożone w szczególnych warunkach. Jeżeli jednak coś w zamówieniu nam nie odpowiada, zawsze mamy prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu nienaruszonego, nierozpakowanego towaru w terminie 10 dni od zakupu.

Czy warto kupować żywność przez internet?

Pod wieloma względami jest to użyteczne – kiedy nie mamy czasu na zakupy lub poszukujemy produktów, których nie ma w zwykłym sklepie, warto skorzystać z zakupów online. Dobrym przykładem może być żywność ekologiczna, która wciąż nie jest tak oczywista na półkach tradycyjnego sklepu, szczególnie jeżeli mówimy o niewielkich placówkach. Wiele produktów spożywczych, jak np. bakalie, przyprawy czy produkty paczkowane i butelkowane możemy bez problemu, bezpiecznie przetransportować kurierem czy umieścić w paczkomacie, bez ryzyka, że coś w zamówionej paczce się nam zepsuje. Zwykle żywność jest wysyłana priorytetem, więc dodatkowo nie będziemy długo czekać na dostawę.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix