Jelito drażliwe potrafi uprzykrzyć życie. Często można żartować, że potrafi zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie, ale prawda jest taka, że ten problem wpływa na jakość życia. Do najczęstszych objawów należą wzdęcia, biegunki, zaparcia i bóle brzucha, ale mogą pojawić się mdłości. Mogą występować też objawy naprzemienne. Tutaj pojawia się pytanie: czy można pozbyć się problemów z jelitem drażliwym?
Kilka ważnych informacji – to trzeba wiedzieć!
Zespół jelita drażliwego jest obecnie uważany za chorobę przewlekłą o charakterze czynnościowym. Polega ona na nawracających zaburzeniach pracy jelit i ich nadreaktywności, ale co ciekawe nie ma to związku ze zmianami organicznymi lub biochemicznymi w organizmie. Naukowcy uważają, że zespół jelita drażliwego jest konsekwencją stanów lękowych, stresu, ale pojawia się też przy depresji. Kolejną przyczyną może być nadużywanie środków przeczyszczających. Trzeba wiedzieć, że jelita uznaje się za drugi mózg i nadal jeszcze nie wszystko wiadomo na temat tego, co może wywoływać przykre objawy związane z zespołem jelita drażliwego. Leczenie często polega na dopasowaniu diety, a w niektórych przypadkach lekarze przepisują leki antydepresyjne typu Parogen, a gdy pojawi się do tego jadłowstręt, lekiem celowanym jest Mirtor. W zapobieganiu albo łagodzeniu objawów bardzo ważną rolę pełni dieta oraz aktywność fizyczna.
Zdrowa i lekka dieta to podstawa
W zespole jelita drażliwego zasadniczo nic nie jest pewne. Dieta powinna być opracowywana pod danego chorego, który w różny sposób może reagować na dane produkty spożywcze. Na pewno z diety trzeba wyeliminować jedzenie śmieciowe, które zdecydowanie może nasilać objawy i zwiększać bóle brzucha. Do tego warto zrezygnować z picia napojów gazowanych i napojów kolorowych. Zero alkoholu to kolejna ważna zasada, którą trzeba wprowadzić do swojego życia. Dieta powinna być lekkostrawna i oparta na dużej ilości warzyw. Ale czasem trzeba zredukować ilość spożywanego błonnika pokarmowego. Dotyczy to osób zmagających się z biegunkami. Zaleca się ograniczenie produktów mlecznych. Można ewentualnie spożywać naturalny jogurt, ale nie zaleca się picia krowiego mleka. Można spróbować z mlekiem roślinnym, choć nie wszystkim osobom z IBS ono pasuje.
Dieta bez glutenu – czy warto jej spróbować?
W niektórych przypadkach problemy z IBS nasilają się po zjedzeniu produktów z glutenem. W takim przypadku można spróbować diety bez glutenu. Przy czym trzeba uważać, aby nie doprowadzić organizmu do niedoborów. Na szczęście zawsze można zapisać się do dietetyka, ale można też zamówić catering bez glutenu, gdzie dania są odpowiednio zbilansowane, a przy tym oparte na najlepsze jakości produktach. Dzięki temu nie musicie obawiać się niedoborów, a przy tym możecie cieszyć się smacznymi i zdrowymi daniami. W jelicie drażliwym ulgę może przynosić też dieta bez laktozy i glutenu, która także często jest zalecana i to nie tylko u osób z celiakią. O czym jeszcze musicie pamiętać? Oczywiście o tym, aby regularnie jadać posiłki. Nie można się objadać. Trzeba jeść regularnie i to mniejsze ilości, a do tego należy także obserwować swój organizm. Można powiedzieć, że ustalanie diety w zespole jelita drażliwego opiera się na metodzie prób i błędów. Gdy już dopasujecie dietę, macie szansę na to, że częstotliwość przykrych objawów się zmniejszy, bądź też na jakiś czas znikną całkowicie.
Odstresuj się i zadbaj o siebie
Stres także zwiększa objawy. Czasem właśnie IBS jest odpowiedzią organizmu na życie w permanentnym stresie. Pewne jest więc to, że czas o siebie zadbać. Oczywiście można spróbować diety bez laktozy i glutenu, ale trzeba także wprowadzić aktywność fizyczna, która zdecydowanie pozwala się odstresować, choć na początek może być trudno o motywację, to jednak po jakimś czasie aktywność zacznie sprawiać Wam przyjemność. To nadal nie wszystko, bo czas wreszcie skupić się na sobie i zadbać o swoje potrzeby, czyli każdego dnia trzeba znaleźć czas dla siebie i tylko dla siebie. Zdrowy egoizm jest wręcz wskazany. Zatem czas zawalczyć o swoje zdrowie!