Site icon Przepisy Thermomix

KASZTANY JADALNE – czy warto kupić?

Kasztany jadalne dla wielu Polaków są owocami niemal egzotycznymi. Tymczasem św. Hildegarda z Bingen twierdziła, że powinny stać się jednym z głównych składników diety każdego człowieka. Jaki sekret kryją w sobie te niezwykłe owoce? Dlaczego warto je jeść? Gdzie można je kupić? Wyjaśniamy. 

Kasztany jadalne

Choć w Polsce kasztanowce rosną niemal na każdym kroku, ich owoce nie nadają się do jedzenia. Posiłki można przyrządzać wyłącznie z owoców kasztana jadalnego. Obydwa gatunki drzew mają zupełnie odmienny wygląd. Kasztan jadalny ma długie, lancetowate liście i osiąga nawet 30 m wysokości, podczas gdy kasztanowiec zwyczajny poznać można po dużych, dłoniastych liściach. Owoce jadalnych odmian ukryte są w zielonej, kulistej otoczce upstrzonej mnóstwem cieniutkich kolców, wyglądających z daleka jak włoski. Po pęknięciu skorupki ze środka wyłaniają się dwa, a czasami trzy lub cztery owoce, które są znacznie mniejsze od popularnych w Polsce kasztanów. 

Kasztany jadalne gdzie kupić? 

Kasztany jadalne są trudno dostępne w naszym kraju. Raczej nie spotkamy ich w markecie ani w osiedlowym sklepie. Trzeba szukać ich w sklepach ze zdrową żywnością. Najłatwiej jednak zamówić je przez Internet. Marony, bo tak nazywa się inaczej kasztany jadalne, znajdują się w ofercie sklepów z żywnością św. Hildegardy. Taki sklep znajdziesz pod tym adresem: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/DIETA-SW.-HILDEGARDY/90 .

Gdzie rosną kasztany jadalne? 

Kasztany jadalne są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i muszą dojrzewać w cieple przez wiele miesięcy, dlatego też w Polsce marony są hodowane niezwykle rzadko. Najwięcej upraw spotkać można na południu Europy, w krajach śródziemnomorskich, ale kasztany rosną także w Afryce i Azji. Kto choć raz był we Włoszech wie, że pieczone kasztany sprzedawane są niemal na każdej ulicy. Podobnie jest zresztą we Francji. 

Kasztany jadalne – właściwości

Marony mają pozytywny wpływ na cały organizm. Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że pełnią ważną rolę w profilaktyce Alzheimera. Ponadto wspomagają leczenie tak trudnych chorób jak nowotwory, AIDS czy borelioza. Wykazano również, że mogą pobudzać procesy regeneracyjne w wątrobie i trzustce. Są dobre na trawienie i mają pozytywny wpływ na układ nerwowy. Ponadto stosuje się je na ból głowy i na problemy z pamięcią. Co więcej, wzmacniają serce i obniżają cholesterol. Trzeba podkreślić, że kasztany jadalne nie zawierają glutenu, a to oznacza, że mąka kasztanowa może być spożywana przez osoby chorujące na celiakię. Marony zawierają dużo białka, błonnika i witamin. W składzie znajdują się także m.in.: kwas foliowy, potas, cynk, sód, żelazo i wapń. 

Kasztany jadalne przepis

Marony można spożywać w każdej postaci: na surowo, pieczone, prażone czy gotowane. Przyrządza się z nich także mąkę, którą można dodawać do naleśników, do chleba, do ciast czy do gofrów. Z kasztanów robi się również smarowidła do kanapek, a nawet zupy czy budynie. Wszystkie te posiłki możesz przyrządzać samodzielnie, ale w sklepach hildegardowych znajdziesz też gotowe produkty kasztanowe np. ciasteczka, makarony, miód kasztanowy czy pasty do kanapek.

Kasztany jadalne cena

Skoro kasztany nie rosną w naszym kraju, trzeba je do nas sprowadzać, a to niestety przekłada się na wyższą cenę. Za stugramową paczkę kasztanów gotowanych trzeba zapłacić ok. 10 zł. Tańsze są kasztany suszone – kosztują kilkanaście złotych za 200 g oraz mąka kasztanowa – ok. 20 zł za pół kilograma. Jeżeli szukasz oszczędności, kasztany gotowane można co jakiś czas (zwłaszcza na wyjazdach) spożywać jako przekąskę, a na co dzień korzystać przede wszystkim z kasztanów suszonych i z mąki. 

Jak zrobić kasztany jadalne w piekarniku?

Najpopularniejszą metodą przyrządzania kasztanów jest pieczenie. To bardzo proste. Wystarczy jedynie umyć kasztany, osuszyć je i naciąć nożykiem, tak, żeby nie wybuchły podczas pieczenia, a potem włożyć je do piekarnika nagrzanego na 200-220 stopni. Należy je piec przez ok. 20-25 minut. Przed zjedzeniem trzeba obrać kasztany ze skórki. Najłatwiej zrobić to, kiedy są jeszcze ciepłe. 

Kasztany jadalne to źródło cennych witamin i składników odżywczych. Wspomagają leczenie wielu groźnych chorób i pełnią ważną rolę w profilaktyce. Zdecydowanie warto sięgać po nie jak najczęściej. 

Exit mobile version