Rozsądne dysponowanie budżetem domowym jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Prawdą jest, że mnóstwo osób marnuje gotówkę na produkty, które nigdy nie zostaną wykorzystane.
Żywność tygodniami, a nawet miesiącami zalega na kuchennych półkach. Właśnie dlatego warto jest zerwać z niewłaściwymi nawykami. Pierwsze pozytywne efekty wprowadzonych zmian można zaobserwować już po miesiącu! Jeśli poszukujesz sprawdzonych wskazówek, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.
Planowanie menu
Nie planujesz menu z kilkudniowym wyprzedzeniem? Być może to właśnie dlatego masz problem z nadmiernym kupowaniem żywności. Osoby, które chcą mądrze wydawać gotówkę, a jednocześnie jeść smacznie, powinny stworzyć krótkoterminowy/długoterminowy jadłospis. Jest on potrzebny do stworzenia listy niezbędnych produktów. Należy się jej trzymać podczas przemierzania alejek w markecie.
Planowanie menu to nie tylko oszczędność gotówki, ale również czasu. Nie trzeba zastanawiać się, co przygotować na śniadanie, obiad czy kolację. Jest to szczególne udogodnienie dla rodzin z dziećmi, które potrzebują pełnowartościowej diety do prawidłowego rozwoju.
Czytanie składów
Sztuczne, przetworzone produkty należy omijać szerokim łukiem. Wbrew pozorom nie pozwalają one zaoszczędzić gotówki. Nierzadko towary naszpikowane chemią są droższe od zdrowej żywności. Czytanie składów powinno wejść w nawyk. Trzeba jednak pamiętać, że mniejsza ilość konserwantów to zwykle krótki termin przydatności do spożycia. Nie stanowi to problemu dla tych, którzy planują swoje posiłki.
Robienie zapasów
Robienie zapasów żywności jest wskazane, ale nie w każdym przypadku. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie artykuły są faktycznie niezbędne podczas codziennego przyrządzania posiłków. Zamrażanie mięsa, ryb czy innych produktów spożywczych jest opłacalne, jeśli udało nam się je zakupić w okazyjnych cenach. To dobra praktyka również w przypadku warzyw i owoców, które po zakończeniu sezonu są trudno dostępne.
Ne jest polecane gromadzenie zbyt dużej ilości żywności, takiej jak np. ryż, makarony, sosy, przyprawy, nabiał. Każdy produkt ma ograniczony termin przydatności do spożycia, a wyrzucanie przestarzałych artykułów to marnotrawstwo. Zapasy pomagają w oszczędzaniu, o ile tylko są robione z głową, a nie pod wpływem impulsu.
Promocje, rabaty i wyprzedaże
Udane zakupy spożywcze wymagają śledzenie najnowszych okazji cenowych. Nikt nie lubi przepłacać! W dobie internetu wystarczy sięgnąć po smartfona, aby dowiedzieć się, który sklep proponuje najlepszą promocję. Warto mieć świadomość, że nie wszystkie zniżki są ogólnodostępne. Niektóre z nich są zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy karty lojalnościowej czy aplikacji mobilnej. To kolejny sprawdzony sposób na odblokowanie zniżek.
Gazetki promocyjne supermarketów są niezwykle pomocne w planowaniu wydatków. Dzięki nim z wyprzedzeniem można dowiedzieć się, które towary będą tańsze w nadchodzących dniach. Przeglądanie katalogów elektronicznych jest nie tylko wygodne, ale również EKO!
Na WydawajDobrze.com znajdziesz najświeższe oferty specjalne popularnych sieci handlowych: https://www.wydawajdobrze.com/artykuly-spozywcze. Dlaczego warto być na bieżąco? Przede wszystkim dlatego, że dzięki promocjom można sporo zaoszczędzić. Nie trzeba rezygnować z wysokiej jakości, nawet jeśli budżet przeznaczony na zakupy spożywcze jest niewielki.
Sprawdzanie terminów ważności
Jak już wspomniano, żywność ma ograniczoną przydatność do spożycia. Przez nieuwagę można zakupić produkty, które muszą zostać wykorzystane w ciągu kilkunastu dni. Sklepy często umieszczają je w takich miejscach, aby były „pod ręką”. Zdecydowana większość klientów nie sprawdza informacji podanych na opakowaniu.