Naturalne wędliny czyli jakie?

Prawie w każdym polskim domu w lodówce znajdują się wędliny. Wykorzystujemy je do przygotowywania kanapek, sałatek, przystawek, a czasem nawet do dań głównych. Na sklepowych półkach znajdziemy ogromny ich wybór. Niejednokrotnie są one reklamowane jako naturalne wędliny. Czy jest to prawda? Jak odróżnić tradycyjną wędlinę od przemysłowej i dlaczego jest to takie ważne?

Naturalne wędliny zdrowsze od przemysłowych?

Zdrowa żywność jest bardzo ważna dla organizmu człowieka. Niestety w dzisiejszych czasach jest o nią coraz trudniej. Producenci wszelkiego typu żywności, mięsa również, wytwarzają swoje produkty przemysłowo. Co za tym idzie, wędliny te są nafaszerowane antybiotykami, konserwantami oraz innymi substancjami, które mają za zadanie polepszyć smak, wygląd oraz zapach produktu. Są one także modyfikowane genetycznie, a w ich składzie jest minimalna ilość prawdziwego mięsa. Takie produkty to nie wędliny, tylko wyroby wędlino-podobne. Niestety wszystkie te wypełniacze sprawiają, że jedzenie ich źle wpływa na nasze zdrowie.

Wędliny naturalne – jak je rozpoznać?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy. Zależy nam, żeby nasze posiłki były zbilansowane i zdrowe. Jednak, żeby takie były trzeba zwrócić szczególną uwagę na produkty, które kupujemy. Jak więc wybrać tradycyjne naturalne wędliny? Od tych przemysłowych różnią się składem. W wyrobach naturalnych nie znajdziemy:

  • skrobi roślinnej,
  • białka sojowego,
  • błonnika,
  • gumy roślinnej,
  • karagenów, czyli substancji pozyskiwanej z czerwonych wodorostów, rozpoznamy je po skrócie „E”.

Co więc znajduje się w składzie naturalnej wędliny? Lista jest zdecydowanie krótsza, ponieważ zawiera wyłącznie mięso (może być wieprzowe, wołowe, drobiowe, a nawet mieszane) oraz solankę. Tej drugiej w składzie tradycyjnych wyrobów znajdziemy maksymalnie 10%. Zdrowe wędliny są produkowane bez udziału ulepszaczy i konserwantów.

Tradycyjne wędliny – wygląd.

Wędliny w marketach wyglądają przepięknie. Są równe, różowe, a każdy kawałek prezentuje się podobnie. Naturalne wyroby nie są tak idealne. Mają one wyraźnie mięsne struktury oraz nieregularne kształty. Kolor tych wyrobów to nie róż, a jasny brąz lub szary. Ekologiczne wędliny posiadają również specjalne oznaczenia certyfikatów. Potwierdzają one ich ekologiczną produkcję oraz brak szkodliwych substancji w składzie. Wędliny przygotowywane tradycyjną metodą są także droższe od tych produkowanych przemysłowo.

Gdzie kupować naturalne wędliny?

Jednym z lepszych miejsc, gdzie można kupić ekologiczne wędliny, to lokalny producent wyrobów mięsnych. Zakup wędlin od sprawdzonego dostawcy daje nam gwarancję, że wędlina będzie świeża, dobra jakościowo, a do jej produkcji nie wykorzystano żadnych ulepszaczy oraz dodatków.

Ekologiczne mięsne wyroby można także kupić w internecie. Wielu lokalnych producentów poszerzyło swoją działalność o sprzedaż internetową, jak rodzinna masarnia Wędliny z Dębiny. Jednak podczas wyboru dostawcy, warto sprawdzić nie tylko skład oferowanych produktów, lecz także opinie na temat ich producenta.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

author
czarnykot
Newsletter
Top użytkownicy

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix