Nietolerancja laktozy a dieta. Jak sobie radzić?

Alergie skórne, alergie pokarmowe, uczulenie na wiele otaczających nas czynników oraz nietolerancja laktozy to najczęstsze choroby cywilizacyjne XXI wieku. Zmaganie się z objawami może trwać całe lata, a i tak do końca nie pozbędziemy się na nie nadwrażliwości. Jedynymi środkami – w przypadku alergii – są leki antyhistaminowe blokujące histaminę odpowiedzialną za reakcję alergiczną lub kilkuetapowe odczulanie, przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli natomiast chodzi o nietolerancję laktozy, to tu jedynym lekarstwem jest całkowita zmiana diety. Niezbędne jest wyeliminowanie laktozy z codziennych posiłków, co pozwoli uniknąć dokuczliwych objawów.

Nietolerancja laktozy – o co w tym chodzi?

Nietolerancja laktozy najczęściej objawia się u osób dorosłych, ale diagnozuje się ją również u dzieci. Laktoza jest cukrem mlekowym występującym w mleku ssaków (w tym w mleku ludzkim) i razem z tłuszczami oraz białkiem należy do składników odżywczych. Laktoza ma wiele zalet:

  • jest mniej słodka niż glukoza czy sacharoza,
  • ma niski indeks glikemiczny, co korzystnie wpływa na poziom hormonów takich jak insulina czy glukagon,
  • wykazuje właściwości pro biotyczne regulujące pracę jelit,
  • jest elementem budulcowym komórek (w tym komórek układu nerwowego).

Laktoza, by została przyswojona przez organizm, musi zostać rozłożona na cukry proste przy pomocy laktazy, czyli enzymu znajdującego się w obszarze jelita cienkiego. Jego brak lub niedobór uniemożliwia strawienie laktozy, co objawia się przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.Do najsilniejszych symptomów nietolerancji laktozy należą:

  • silne bóle brzucha występujące po spożyciu produktów mlecznych,
  • wzdęcia,
  • uczucie przelewania w jelitach,
  • nadmierna produkcja gazów,
  • biegunki,
  • uczucie pełności,
  • słyszalne ruchy perystaltyczne jelit.

Objawy mogą być silne lub słabsze – zależy to od ilości zjedzonych pokarmów z laktozą. Im jest jej więcej w spożytych produktach, tym symptomy będą wyraźniejsze i bardziej nasilone.

Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy?

Najważniejszą sprawą jest konsultacja lekarska, która upewni nas w diagnozie i potwierdzi, że rzeczywiście cierpimy na nietolerancję laktozy. Pierwszym specjalistą, do którego udamy się po fachową poradę, powinien być lekarz rodzinny, który skieruje pacjenta do specjalisty.Nietolerancji laktozy praktycznie się nie leczy. Jest to nieuleczalna przypadłość wynikająca z braku produkcji enzymu, a co najistotniejsze – nic nie da się temu zaradzić. Jedynym skutecznym sposobem na niwelowanie objawów jest całkowita zmiana diety, w której produkty będą wolne od laktozy. Niektóre artykuły spożywcze mogą zawierać śladowe ilości laktozy, ale to najczęściej nie wpływa na pojawienie się nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. W koniecznych przypadkach zaleca się przyjmowanie leku z laktazą, który dostarczy organizmowi enzymu rozkładającego laktozę na cukry proste.

Dieta pudełkowa dla osób z nietolerancją laktozy – czy to dobre rozwiązanie?

Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy muszą całkowicie zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe i sięgać po produkty, które są wolne od tego składnika. Nie wystarczy jednak zrezygnować z picia mleka krowiego, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Laktozę zawiera bowiem bardzo dużo produktów spożywczych, które często znajdują się w naszym jadłospisie. Aby uniknąć przypadkowego spożycia produktu z laktozą, dobrym pomysłem jest dieta pudełkowa dla osób z nietolerancją laktozy. Tego typu dieta zawiera opis wszystkich umieszczonych w pojemnikach artykułów spożywczych oraz ich gramaturę i skład.W ten sposób zyskujemy gotowy jadłospis na cały dzień ułożony przez dietetyka. Posiłki są nie tylko wolne od laktozy, ale i pełnowartościowe. Dietetyk dba, aby komponować je z produktów dostarczających do organizmu zdrowych tłuszczy, białek, mikro- i makroelementów, witamin. 

Dzięki temu możemy zdrowo się odżywiać, zachować dobre zdrowie i kondycję, unikając jednocześnie produktów zawierających laktozę, której nasz organizm nie toleruje. Gotowe posiłki są smaczne, odpowiednio urozmaicone i pozwalają zaoszczędzić dużo czasu potrzebnego na samodzielne zakupy spożywcze, właściwe komponowanie diety i gotowanie.

Dieta pudełkowa bez laktozy staje się coraz popularniejsza wśród młodych ludzi podejrzewających  u siebie jej nietolerancję. Należy jednak podkreślić, że w razie takich podejrzeń trzeba udać się do lekarza, który potwierdzi diagnozę i zasugeruje zmianę sposobu żywienia. Niektóre produkty trzeba będzie zastąpić innymi, a inne całkowicie pominąć. Do produktów zawierających laktozę przede wszystkim można zaliczyć:

  • mleko krowie, owcze, kozie,
  • mleko zmodyfikowane,
  • jogurty i serki homogenizowane,
  • śmietanę,
  • masło i margarynę,
  • sery i inny nabiał.

Jak wybrać catering dietetyczny?

Wybór firmy odpowiadającej za przyrządzanie posiłków wolnych od laktozy jest niełatwy. Nie warto zamawiać przypadkowej diety pudełkowej niewiadomego pochodzenia. Najlepiej posiłkować się opiniami sporządzonymi przez klientów firmy cateringowej i na tej podstawie zastanowić się, czy przedstawione propozycje dań przypadną nam do gustu. Warto jeszcze każdą potrawę skonsultować z dietetykiem, który dokładnie sprawdzi, czy w jej składzie nie pojawia się laktoza.

Catering dietetyczny we Wrocławiu od Bistrobox pozwala zamówić dietę pudełkową bez laktozy. Są to 3 pyszne, zdrowe i prawidłowo zbilansowane posiłki. Jadłospis układany jest przez dietetyka, dzięki czemu zamawiający mają gwarancję, że produkty zastosowane do przygotowania posiłków rzeczywiście nie zawierają laktozy.Dobrym pomysłem jest zamówienie próbnego zestawu. Takie działanie może ułatwić nam podjęcie decyzji o przejściu na dietę pudełkową bez laktozy.


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix