Ryż zmielić na mąkę w urządzeniu 1:30 min./poz. 10, następnie przesyp do miski.
Włożyć do miksera kaszę jaglaną niegotowaną, zmiksować na mąkę 1:30 min./poz. 10. Wyjmij z urządzenia, wsyp miski z mielonym ryżem.
Len złocisty zmiksuj na mąkę 5-10 s/obr. 7, jeśli decydujesz się na wersję wegańską – w sumie 60 g. Dodać do lnu migdały (nerkowce), zmiksować na mąkę 5 s/obr. 7, następnie 5 s / obr. 10.
Teraz wrzuć do mąki z lnu i migdałów (nerkowców) zmielony ryż i kaszę, dodaj proszek do pieczenia (kamień winny – 4 łyżeczki), wymieszaj całość 3-5 s /obr. 3.
Kiedy wszystkie suche składniki są wymieszane, nałóż na noże urządzenia motylek, dodaj ksylitol (lub syrop, miód), skórkę cytrynową, otartą wanilię, tłuszcz kokosowy w płynnej formie, jajka i wodę (w wersji wegańskiej samą wodę w ilości początkowej nieco większej niż 100g i stopniowo dodawaj więcej tak by osiągnąć konsystencję bardzo bardzo gęstej śmietany).
Jeśli nie posiadasz urządzenia miksująco-mieszającego, ubij jajka na pianę i dodaj do miski ze składnikami wymienionymi powyżej (w wersji wegańskiej pomiń jajka i porządnie wymieszaj ciasto). Dodaj owoce goji (opcjonalnie).
Bardzo gęste, porządnie wymieszane ciasto 5 min/obr. 3 lub 4 wyłóż do szklanej formy o promieniu ok.22-24 cm, wysmarowanej suto tłuszczem kokosowym. Jeśli pieczesz ciasto na tort, powinno ono wyrosnąć idealnie.
Piecz w piekarniku w temperaturze 165 st. C/ ok. 40 minut (do tzw suchego patyczka). Stopień wypieczenia zależy od preferencji.
Pestki i kaszę zmiel na mąkę (każde z osobna) ok 5-8 s/ obr. 10, kasza ok 10 s/obr. 10, połącz, dodaj proszek do pieczenia i wymieszaj dokładnie.
Jeśli wybierasz wersję bez jaj, dołóż również mielony len złocisty (Thermomix ok.5-6 sekund/obroty 10 lub dłużej)). Dodaj pokrojoną w maleńką kosteczkę skórkę pomarańczową, karob i przynajmniej kilka łyżek syropu daktylowego albo, jeszcze lepiej, melasy z karobu.
Jeśli używasz jaj, dodaj je w tej chwili, najlepiej ubite na pianę (w całości) lub wodę.
Dodać wodę lub jajka do całości, nałożyć motylek i wymieszać na obr. 2 do uzyskania jednolitej o konsystencji bardzo gęstej śmietany.
Całość zapiekaj w bezpiecznej formie (np szklanej) o średnicy 20-24cm. Ciasto jest niewysokie, dość mokre, smaczne i zdrowe!
Piecz minimum 25 minut / temp. 150 st. C (termoobieg) do uzyskania pożądanego efektu (ciasto pieczone dłużej, min. 40 minut, będzie dość suche, zaś ok 30 minut – mokre a la browne).
Przed ułożeniem blatów tortowych na sobie i przełożeniem masą (wegańską – serową i owocową), możesz ciasto nasączyć (wodą z syropem/miodem/ksylitolem lub, w wersji dla dorosłych, z dodatkiem alkoholu).
Włóż do naczynia miksującego nerkowce i wiórki kokosowe, wanilię (laskę) oraz ksylitol (jeśli używasz płynnych słodzideł, dodaj dopiero je z wodą, w późniejszym etapie, podobnie z ekstraktem waniliowym).
Miksuj na mąkę 5-10 s/ obr. 7, następnie jeszcze kilka sekund/ obr. 10.
Teraz zacznij stopniowe dolewanie wody i cytryny i miksowanie na krem (ok 5 min/obroty 7 do 10).
Ilość wody zależna jest od gęstości jaką chcesz osiągnąć (u nas około 200g wody). Krem wegański mascarpone jest waniliowy, delikatnie kwaskowaty i słodki.
Jeśli nie masz pod ręką urządzenia miksującego na gładko, namocz nerkowce lub migdały na całą noc. Zwłaszcza nerkowce znakomicie miksują się na krem zwykłą stopką miksującą.
Wybrany poziom tortu posmaruj kremem „serowym” (odłóż odrobinę do ozdoby tortu) i przykryj kolejnym tortowym plackiem. Możesz poutykać miejscami wiśnie z kompotu lub inne nierozpadające się owoce, które nadadzą świeżości wegańskiemu „serkowi”.
Masło kokosowe (w postaci płynnej) włożyć do naczynia miksującego, dodać pozostałe składniki i zmiksować na jednolitą masę.
Masa całkowicie zastyga na torcie tworząc twardą czekoladową, chrupiącą tortową „skórkę”.
Położyć na zastygniętej masie ozdobne kleksy z serka wegańskiego i przykryć wiśniami.