Site icon Przepisy Thermomix

Uprawa kapusty w przydomowym ogródku

Warzywa kapustne są bardzo cenną grupą warzyw. W naszej diecie są źródłem wielu cennych składników odżywczych, pozostając jednocześnie niskokalorycznymi. W naturze są to rośliny dwuletnie, ale dla liści i korzeni uprawiamy je jako jednoroczne.

Pod uprawę kapusty należy wybrać miejsce słoneczne, z żyzną, łatwo nagrzewającą się glebą. Zazwyczaj warzywa kapustne potrzebują dużo azotu, ale nie należy ich sadzić do gleby świeżo nawożonej obornikiem, gdyż powoduje to nadmierny wzrost, w wyniku którego rośliny są delikatniejsze i bardzie podatne na choroby.

W większości przypadków wysiewa się ją do kiełkowników lub pod osłony wczesną wiosną, a później przenosi na zagony. W uprawie amatorskiej działkowcy często kiełkują rośliny w domach na parapetach okiennych.

Uprawa kapusty potrzebuje gleby zwartej, nie przekopywanej po poprzednich uprawach. Ze względu na ryzyko przenoszenia chorób i szkodników kapusty, nie wolno ich jednak sadzić bezpośrednio po wcześniej uprawianych warzywach kapustnych i rzepowatych (przerwa pomiędzy uprawami warzyw kapustnych na tej samej grządce powinna wynosić co najmniej 4 lata). Po posadzeniu rośliny ściółkujemy. Wymagają regularnego podlewania, szczególnie podczas suchej pogody. W czasie wzrostu możemy zasilać nawozami azotowymi.

Wymagania

Klimatyczne

Kapustne są roślinami długiego dnia i wymagającymi stosunkowo niskich średnich temperatur dobowych (15-20°C). Wzrost roślin ustaje przy temperaturze niższej niż 5°C i wyższej niż 35°C. Wahania temperatur mają duży wpływ na jakość zbieranych główek kapusty. Po posadzeniu rozsady spadek temperatury poniżej 10°C może być przyczyną jarowizacji kapusty i wybijania w pędy kwiatostanowe. Natomiast siewki i młoda rozsada kapusty są bardziej wrażliwe niż rozsada w pełni wyrośnięta i dobrze zahartowana, która wytrzymuje spadki temperatury do – 6°C.  Brak światła przy produkcji rozsady powoduje jej wybielenie i obniżenie przydatności do sadzenia.

Glebowe

Wymaga dobrej gleby. Utrzymanej w dobrej kulturze, żyznej, próchnicznej i wilgotnej. Najlepiej plonują na glebach piaszczysto-gliniastych, czarnoziemach, lessach i madach nadrzecznych. Nie zaleca się uprawy na glebach lekkich, piaszczystych, zbyt ciężkich i zimnych. Rośliny kapusty wrażliwe są na wszelkie niedobory wody i małej wilgotności powietrza. Uprawa powinna być prowadzona w regionach o dużej ilości  opadów przekraczających 600 mm rocznie i dużej wilgotności powietrza.

Ze względu na zmiany pogodowe i przedłużające się okresy suszy wskazane jest zakładanie linii nawadniających. Kapustne nie znoszą kwaśnego odczynu gleb. Właściwe pH od 6,5 – 7,3 dla gleb mineralnych, od 6,0 – 6,5 dla torfowych.

Exit mobile version