Jak pozyskiwane są trufle?

Jeśli ktoś chciałby przekonać się, jak smakują prawdziwe trufle z Włoch, to niestety musi przygotować się na spory wydatek. Niektórzy nawet myślą, że są to słodycze, ale prawda jest zupełnie inna. Trufle to grzyby i to niezwykle cenne ze względu na swoje rzadkie występowanie i niezwykle trudną uprawę. Nieprzewidywalność zbioru i trudności z pozyskaniem tych darów natury przyczyniło się do tego, że trufla biała i czarna stały się towarami luksusowymi. Ceniono je już w czasach starożytnych, zajadała się nimi elita grecka i rzymska. Najwięcej trufli można znaleźć we Włoszech, Francji i Australii ze względu na tamtejsze warunki klimatyczne. Niektórzy decydują się też na przydomową uprawę.

Skąd się biorą trufle?

Znalezienie trufli nie jest łatwe dla człowieka, nie zrobi tego za pomocą swoich zmysłów. Z wyglądu trufle nie wzbudzają większego zainteresowania, ale to tylko pozory, grzyby te są cenione przede wszystkim za swoje niezwykłe właściwości, unikalne walory smakowe. Ze względu na ich działanie szybko stały się jednym z naturalnych afrodyzjaków. Najbardziej cenione są trufle białe, które rosną wyłącznie w jednym miejscu na świecie, czyli w Piemoncie. Co więcej, nawet przy pomocy nowoczesnych metod nie można wyhodować ich na plantacjach. Trufle to mieszanka zapachowa orzechów, piżma i ziemi. Dostępna jest też trufla czarna, szaro-biała, zimowa. Wszystkie one są dobrze ukryte w ziemi, głęboko pośród korzeni drzew. Warto też wiedzieć, że walory smakowo-zapachowe zależą w dużej mierze od tego, gdzie wyrosły, czyli obok jakiego drzewa.

Trufle dzikie są najbardziej wartościowe, ale ze względu na ograniczoną ilość i trudność w pozyskaniu, niektórzy decydują się na ich hodowlę, co jednak nie jest łatwe. Nie można też liczyć na satysfakcjonujące zbiory. Dzikie zwierzęta świetnie sobie radzą ze znajdowaniem trufli, przez co zdążą je zjeść, zanim trafi na nie człowiek. Smakoszami tych grzybów są nawet wiewiórki i świnie. Sposobem na pozyskanie trufli jest wytropienie ich przy pomocy specjalnie wytresowanych w tym celu psów. Do poszukiwania grzybów od lat wykorzystywano psy włoskiej rasy lagotto romagnolo. W Polsce jest niewiele potwierdzonych stanowisk trufli, można je znaleźć głównie w glebie zasobnej w wapń. Inną opcją będzie własna hodowla w przydomowym ogrodzie. Jest to jednak opcja dla wytrwałych, trzeba zadbać o stworzenie odpowiednich warunków, aby można było liczyć na uzyskanie zbiorów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pierwsze grzyby pojawią się dopiero po 5-7 latach.

Trufle dostępne są w ofercie sklepu internetowego Wloskisklepik.pl


Udostępnij:
Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2018.
Zmiksowane.com to portal społecznościowy dla miłośników gotowania w urządzeniach wielofunkcyjnych typu Thermomix